GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vaser 4061057
nr 406 1057
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Vaser, 2 st, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, stengods, cylinderformande kroppar, avsmalnande halsar med krage, instämplad dekor i godset, brunsvart, höjd: 12.5 och 12 cm, signerade i godset: 'Stig L (studiohanden)'
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.600 kr
måndag 6 februari 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg